درباره پزشک

کلمه هپا به چه معنا است

کلمه هپا  HEPA در انگلیسی مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air  به معنای فیلتر تصفیه ذرات هوا با کارایی بالا است. فیلتر هپا از در هم تنیده شدن و فشرده شدن الیاف های فایبرگلاس، پوشال، حصیر، پنبه و موادی از این دست ساخته می شود.

این فیلتر برای اولین بار در جنگ جهانی دوم، در پروژه منهتن مورد استفاده قرار گرفت. چرا که این فیلتر به دلیل جذب بالایی که دارد ذرات رادیو اکتیو را به خوبی جذب میکردد ، به همین دلیل دانشمندان این فیلتر را انتخاب کردند.فیلتر هپا در دهه ۱۹۵۰ تجاری‌سازی شد.

مدیای فیلتر هپا از جنس میکروفایبرگلاس و یا مخلوطی از فایبرگلاس و الیاف سنتتیک با کیفیت بالا می باشد، در فیلترهای هپای معمولی که به فیلترهای راندمان بالا نیز معروف می باشند، لایه های “تا”خورده (مدیای بستر فیلتر) به صورت یکنواخت و دقیق توسط جداکننده های آلومینیومی چین خورده، از هم جدا می شوند تا جریان هوای عبوری از فیلتر به کل سطح فیلتر برسد و هنگام خروج از فیلتر جریان هوای یکنواخت ایجاد نماید.

ساختار تشکیل دهنده فیلتر هپا

مدیای “تا”خورده با جداکننده های داخل آن را “مدیاپک” می نامند، مدیاپک همچون دیگر فیلترهای جعبه ای در داخل فریم قرار می گیرد و با چسب های مختلف مثل پلی اورتان، هات ملت، رزین، سیلیکون و یا چسب های مشابه ان آب بندی می شود.
فریم فیلترهای هپا از MDF، گالوانیزه، آلومینیوم، استنلس استیل معمولی و یا آنادایزشده ساخته می شود، فیلترهای هپا به فیلترهای ضد باکتری نیز معروف هستند زیرا ذرات بالای 3/0 میکرون را از 85% الی 9/99% جذب می نماید و کاربرد وسیعی در سیستم های تهویه مطبوع به ویژه هوای اتاق عمل بیمارستان ها، داروسازی ها، هودهای آزمایشگاه ها، سالن های تولیدی و مونتاژ اجزای میکروالکترونیک و به طور کلی اتاق های تمیز (Clean Rooms) دارد.

 

فیلترهپا در صنایع مختلف

فیلتر هپا (HEPA) در صنایعی از قبیل ساخت دیسک درایوها، ابزار پزشکی، اجسام نیمه‌هادی، محصولات هسته‌ای،محصولات غذایی ، دارویی ، بیمارستان‌ها و دستگاه های تهویه هوای خانگی می باشد.فیلتر های هپا با استفاده از دستگاه های تست مخصوص و دارای استاندارد مورد ارزیابی قرار میگیرند .

دلیل اهمیت ویژه فیلتر هپا

در میان انواع آلاینده­‌های موجود در هوا، خطرناک ترین آن‌ها ذرات بسیار ریز pm 2.5 است که امکان نفوذ به کوچکترین مجاری هوای ریه ها را دارند.

استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت که از فیلتر ­هپا مناسب و طراحی استاندارد بهره برده باشد، تا مقادیر بسیار زیادی امکان حذف این ذرات از محیط را خواهد داشت. همچنین یک دستگاه تصفیه هوا مناسب با بهره­ گیری از یک فیلتر کربن اکیتو مناسب، در کاهش آلاینده­ های VOC موثر خواهد بود.

در نتیجه استفاده از فیلتر هپا  که از کیفیت لازم برخوردار باشد در کاهش آلودگی­ هوا نقش بسیار مهمی ایفا می­ کند.

 

هر چند وقت یک بار باید فیلتر هپا را عوض کنم؟

همه فیلترهای هوا ساختار مشابهی نداشته و به شیوه ای یکسان ساخته نمی¬شوند. در واقع، تفاوت های نسبتا زیادی بین آنها وجود دارد. به عنوان مثال، فیلترهای فایبرگلاس باید هر ماه یا هر چند هفته یکبار، تعویض شوند. از طرف دیگر، فیلترهای پلیسه¬دار فقط دو بار در سال نیاز به تعویض دارند. اضافه شدن عواملی مانند حیوانات خانگی می تواند این برنامه تعویض را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که این روند می تواند گیج¬کننده باشد، ما اینجا هستیم تا همه چیز را برای شما شفاف کنیم. اگر از خود می¬پرسید که هر چند وقت یک بار باید فیلتر HEPA خود را عوض کنم، اطلاعات زیر را بررسی کنید.

فیلتر HEPA